Mistrovství ČR družstev dorostu – foto


 V sobotu 28. září 2019 proběhlo v Ostravě Mistrovství České republiky družstev dorostenců a dorostenek. 


Ve čtvrtek 19. září 2019 se konal na Horním Náměstí v Olomouci již 14. ročník tradičního výškařského mítinku Hanácká laťka. I letos se do Olomouce sjela česká skokanská špička v čele s Martinem Heindlem a i přes chladnější počasí převedli závodníci pěkné výkony.

Mítink zahájila v 10 hodin Malá laťka žactva. Mezi mladšími žáky zvítězili Anna Marie Lochmanová výkonem 145 cm a Samuel Polák výkonem 150 cm. Mezi staršími žáky dominovali Alena Levková (159 cm) a Tomáš Jurášek (165 cm).

Alena Levková

Ve 13 hodin navázal na žáky závod můžů B, který ovládl Martin Trybula z Vítkovic výkonem 195 cm a zajistil si tak účast v „ačkové“ soutěži. Na druhé příčce skončil brněnský Libor Škobránek (189 cm) a na počet nezdařených pokusů obsadil třetí místo domácí závodník Filip Samuel  také za výkon 189 cm.

Muži B

V 15 hodin pak dorazily na Horní náměstí hvězdy hlavní soutěže a k překvapení olomouckých diváků byl po loňském ukončení kariéry představen také Jaroslav Bába, držitel bronzové olympijské medaile z Athén a několikanásobný vítěz Hanácké laťky. I přes nepříznivé vyhlídky co se týče počasí, se nakonec déšť olomouckému náměstí vyhnul a závodníci tak mohli pěkně v „suchu“ zahájit soutěž.

Marek Bahník

Nejvýše se podle očekávání dostal favorit soutěže Martin Heindl z TJ Dukly Praha, když překonal laťku ve výšce 211 cm. Druhý skončil Marek Bahník z Hradce Králové, který jako jediný s Martinem Heindlem překonal ještě 208 cm. Předchozí výšku, tj. 205 cm, zdolali čtyři závodníci a tak se pořadí muselo dělit podle počtu nezdařených pokusů. Třetí místo tak nakonec obsadil Matyáš Dalecký z Kolína, který 205 cm překonal na první pokus. Čtvrtou příčku pak obsadil Jaroslav Bába, protože 205 cm zdolal až na druhý pokus. Páté místo bral Ondřej Vodák VSK Univerzity Brno a šestý skončil Josef Adámek z AK Škoda Plzeň.

Vítěz Martin Heindl z TJ Dukla Praha

Kompletní výsledky zde


Od pátku 20. do neděle 22. září se v Kolíně konalo Mistrovství České republiky žáků a žákyň na dráze.V pátek odpoledne zahájily tažení za medailemi Martina Mazurová a Klára Klonová, když obě postoupily z prvního místa své kvalifikace hodu diskem do finále. Večer pak úspěšně završili první závodní den žáci Fojt, Kremel, Jakob a Kika, kteří získali stříbrné medaile ve štafetě na 4×60 m (27,75 s).

Stříbrná štafeta v běhu na 4×60 m

V sobotu se konala kvalifikace skoku vysokého žákyň, kterou bez větších problémů prošla olomoucká Alena Levková. Martina Mazurová postoupila z kvalifikace vrhu koulí opět z prvního místa. Později ve finále hodu diskem vybojovala druhé místo v novém osobním 38.27 m. Vítězství ve stejné disciplíně urvala Klára Klonová výkonem 40.22 m.

Stříbrná Martina Mazurová a zlatá Klára Klonová

V neděli vybojovala Alena Levková ve finále skoku vysokého bronz za výkon 165 cm a olomoucké medailové tažení pak uzavřela Martina Mazurová zlatou medailí z vrhu koulí za výkon 13.36 m.

Bronzová Alena Levková

Martina Mazurová a Klára Klonová si navíc zajistili nominaci do reprezentačního výběru na Mezistátní utkání Česka, Chorvatska, Slovenska, Slovinska a Maďarska, které se koná 28. září ve slovinském městě Ptuj.

Martina Mazurová a Klára Klonová s trenérem Viktorem Znojilem (druhý zleva)

O cenné kovy také bojovali další olomoučtí atleti. Překážkáři Roman Todorov, Patrik Kremel a Eliška Zelová se rvali o nejvyšší příčky od rozběhů až po finálové běhy. Roman skončil sedmý ve finále běhu na 100 m překážek (14,26 s v semifinále) a Patrik jedenáctý v běhu na 200 m překážek (28,25 s v rozběhu). Elišce Zelové v běhu na 100 m překážek jen o desetinu unikl postup do semifinále. I vytrvalci na dlouhých tratích bojovali o co nejlepší umístění. Marek Künstler skončil čtvrtý v běhu na 1500 m v čase 4:20,57 a Nicola Mikulková zase desátá v běhu na 1500 m př. V běhu na 800 m Benjamin Jakob skončil ve finále šestý v čase 2:05,68 a Bedřichu Zahradníkovi ani Michalu Haluzíkovi se nepodařilo do nabitého finále dostat. Matěj Kelnar překonal o tyči laťku ve výšce 350 cm a získal tak šesté místo. Z výškařů dopadla po bronzové Levkové nejlépe Anička Stejskalová, když za nový osobní rekord 162 cm skončila na šesté příčce. Matěj Háp vybojoval ve finále jedenáctou příčku (174 cm v kvalifikaci) a Adamovi Tomáškovi 164 cm nestačilo na kvalifikaci do finále.

Anička Stejskalová s Eliškou Zelovou

Všem medailistům gratulujeme a všem naším zúčastněným atletům děkujeme za vzornou reprezentaci klubu.

Kompletní výsledky zde


V úterý 17. září 2019 se konal v Prostějově Krajský pohár mladšího žactva, kterého se zúčastnili také olomoučtí žáci.

Skvěle se dařilo sprinterům. Lucie Jurečková zvítězila mezi žákyněmi v běhu na 60 m v čase 8,59 s. Jako třetí pak doběhla Alžběta Stejskalová. Mezi chlapci skončil ve finále na třetím místě Eduard Schwarz, který později ovládl běh na 60 m překážek v čase 10,43 s. Lucie Jurečková zvítězila také v běhu na 150 m v čase 20,65 s. Alžběta Stejskalová obsadila další třetí místo v běhu na 300 m (50,41 s). Nejlepší z našich postavených štafet skončili obě na druhém místě. Žáci ve složení Hus, Kotyza, Krov, Schwarz a žákyně ve složení Stejskalová, Utěšená, Jurečková, Jurečková.

I skokanům se velice dařilo. Skok vysoký žákyň vyhrála Anna Marie Lochmanová výkonem 150 cm. Mezi žáky skončil třetí Samuel Polák (145 cm). Skok daleký ovládli v obou kategoriích olomoučtí závodníci. Darina Homoláčková skočila 4,79 m a Lukáš Tarkowski si vybojoval vítězství výkonem 4,85 m.

Také vrhy a hody jsme měli poctivě obsazeny a i tam byli olomoučtí úspěšní. Jáchym Hájek zvítězil ve vrhu koulí výkonem 10,05 m. V hodu oštěpem žákyň skončila na třetím místě Kamila Jurečková (24,93 m) a mezi žáky skončil také na třetí příčce Patrik Divoka (25,06 m). Kamila Jurečková vybojovala ještě třetí místo v hodu míčkem necelých šest a půl metru za svou sestrou Michaelou, která hodila 43,66 m. Nikolas Hus pak skončil mezi žáky na druhém místě za pěkných 52 metrů.


V úterý 10. září 2019 navštívili olomoučtí reprezentanti na radnici primátora města Olomouce pana Miroslava Žbánka a náměstkyni primátora paní Markétu Záleskou.

Zdravotně postižení atleti byli oceněni primátorem za vydařenou sezónu, která vyvrcholila mezinárodním mítinkem Czech Open 2019. Součástí mítinku bylo také Mistrovství České republiky, kde olomoučtí závodníci vybojovali celkem dvacet dva cenných kovů a získali 9 titulů Mistra České republiky.

Vrchol sezóny teprve čeká Honzu Moštěka, který v listopadu odjíždí do Dubaje na Mistrovství světa zdravotně postižených sportovců a kterému město uvolnilo z grantu dotaci ve výši padesáti tisíc korun.

Článek na webových stránkách města Olomouc + foto

Reportáž TV zzip.cz (7:24)

Článek  „Olomoučtí atleti na Czech Open“


V sobotu 14. září 2019 proběhlo v Břeclavi 3. kolo soutěže Moravy a Slezska družstev dorostu a juniorů.

Všechny olomoucké týmy odjely do Břeclavi s jasným cílem a to zajistit si postup na Mistrovství ČR družstev. Tento cíl všichni splnili a navíc ještě dosáhli v celkovém bodování moravskoslezské soutěže na cenné kovy.

AK OLOMOUC!!!

Družstvo dorostenek skončilo v Břeclavi na 3. místě se 166,5 body za druhým Olympem Brno a prvními Vítkovicemi a v celkovém bodování tak skončili také na bronzové příčce.

Zpravodaj družstva dorostenek

Bronzové družstvo dorostenek

Dorostenci skončili pouze o půl bodu za třetími Otrokovicemi. V celkovém hodnocení jim tak uniklo první místo a museli se spokojit se stříbrem.

Stříbrné družstvo dorostenců

Olomoučtí junioři vybojovali v Břeclavi 2. místo a i v celkovém hodnocení tak skončili také na stříbrné pozici.

Stříbrné družstvo juniorů

Mistrovství ČR proběhne 28. září v Ostravě pro dorost a v Plzni pro juniory. Hodně štestí!

Kompletní výsledky zde

 


Ve čtvrtek 12. září 2019 ve věku 89 let zesnul pan MUDr. Jiří VeselýDr. Veselý byl lékařem tělovýchovné poradny pro mladistvé a uznávaným urologem, který v mnoha případech pomohl členům atletického oddílu. Spolu s výborným veteránským běžcem Oldřichem Zemanen založili běžecký závod Kolem Bystřičky, jehož pokračováním byl i letošní 33. ročník Běhu kolem Moravy pořádaný Atletickým klubem Olomouc. Dr. Veselý dlouhá léta vykonával také funkci zdravotníka při různých atletických akcí konaných na olomouckém stadionu.

Poslední rozloučení proběhne v pondělí 30. září 2019 ve 12:40 hodin v obřadní síni olomouckého kematoria.

Se startovním číslem 112 jako účastník závodu v hodinovce chůze.

Spolu s bývalými běžči na oslavě 92. narozenin Dr. Jaroslava Slavíčka.

Vpravo pan Dr. Veselý na oslavě 80. výročí založení atletického oddílu spolu s bývalým sprinterem Koupánem.


Hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk ocenil sportovce, kteří reprezentovali náš kraj na Hrách IX. letní olympiády dětí a  mláděže.

Reportáž TV Morava (3:03)

Reportáž TV zzip.cz (6:14)

Článek olkraj.cz

Mezi oceněnými byli také olomoučtí atleti. Matěj Háp, který vybojoval 2. místo ve skoku vysokém, Darina Homoláčová, která skončila třetí ve skoku dalekém a zlatá Martina Mazurová, která ve vrhu koulí předvedla posledním pokusem 12,76 m.

Matěj Háp s panem Hejtmanem a trenérem Radkem Kopeckým.


V termínu od 29.-30.8.2019 se konalo Grand Prix v Paříži a zúčastnilo se 5 handicapovaných atletů z atletického klubu. 

Nejlépe se tu dařilo Filipu Vartoňovi, který si odváží svou první bronzovou placku z tohoto závodu v hodu diskem ve sloučené kategorii F51 a F52. Společnou podporu v sektoru měli Dušan Ščambura a Michal Rotter, kteří bojovali také ve sloučených kategoriích F55-56. Oba závodili v hodu diskem a Dušan se umístil na 5.místě a Michal na 6.místě. Dále ještě ve vrhu koulí a Dušan obsadil 6.místo a Michal 7.místo. Podruhé se na GP objevil Honza Moštěk, který si zaběhl 400m a umístil se v kategorii T35-37 na 6.místě. V dalším dnu závodil už sám Martin Kukla, který se umístil na 6.místě pro změnu ve vrhu koulí v kategorii F37-38.

Všem sportovcům gratulujeme.

 


Skvělé vystoupení má za sebou olomoucká rezerva mužů, která vybojovala 2. postupové místo do I. národní ligy družstev. Baráž proběhla v sobotu 31.8.2019 v Břeclavi.

Družstvo mužů B šlo do baráže s jasným úkolem vybojovat postup a to se jim nakonec povedlo. S celkovým součtem 143 bodů zaostalo pouze za vítězným družstvem z Břeclavi. 

Kompletní výsledky zde.

Zpravodaj družstva mužů B zde.