18. ročník Hanáckého půlmaratonu

V přemíře půlmaratonů  v posledních dnech  se v sobotu 14.4.2018 na atletickém stadionu TJ Lokomotiva Olomouc uskutečnil 18. ročník Hanáckého půlmaratonu, který byl 16. závodem XXXVIII. ročníku VC vytrvalců Olomouckého kraje 2018  a v letošním roce rovněž mistrovstvím Moravy a Slezska v půlmaratonu mužů a žen.
DSC_2127 VC Půlmaraton 2018
Na osm desítek mužů a žen se postavilo na start Hanáckého půlmaratonu na atletické dráze, kde byl rovněž cíl a na běžce čekalo sedm 3 km okruhů vedoucích v přilehlém Michalském výpadu s průběhem každého kola na atletické dráze. Vzhledem k velkému počtu běžeckých závodů v ČR a v zahraničí nebylo velkých favoritů a tak se vedoucí úlohy ujal slovenský reprezentant v závodní chůzi a účastník několika olympiád Peter Tichý startující v kategorii mužů 50-59 let. Nikým neohrožován zvítězil časem 1:20:12 hod. před Markem Štěpánem z TJ Sokol Týn nad Bečvou (1:21:58) z kategorie mužů 40-49 let  a třetí nejrychlejší čas zaznamenal Jakub Sklenář z Olomouce (1:23:03) z kategorie mužů do 39 let. V kategorii mužů 60-69 let zvítězil Tadeusz Jasek z PZLAM časem 1:33:14 hod. před Petrem Gromusem z pořádajícího AK Olomouc (1:35:26).  V kategorii sedmdesátníků si 70 bodů za  čas 2:17:24 hod. připsal Pavel Jašek z LIGA 100 Olomouc. Mistrem Moravy a Slezska v půlmaratonu se stal vítěz kategorie mužů 40-49 let  Marek Štěpán.
Vzhledem k velkému vedru se do půlmaratonu registrovalo pouze  9 žen. Pěkným časem 1:47:13 hod. zvítězila Lucie Švarcová z AD Team z kategorie žen do 39 let a zároveň se stala přebornicí Moravy a Slezska v půmaratonu. Druhá v cíli na tartanové dráze byla Markéta Šnoblová z kategorie žen 40-49 let a na bronzovou příčku vystoupala Jana Fryblíková z Olomouce časem 1:50:31 hod. ze stejné kategorie. Jana Minařík z TJ LIGA 100 Olomouc  vybojovala  vítězství v kategorii žen nad 50 let časem 2:00:26 hod.V závodním poli tentokráte chyběla Petra Kamínková, která ve stejném termínu startovala na Vinařském půlmaratonu v Pardubicích na mistrovství ČR v půmaratonu, kde obhajovala loňské prvenství. Dařilo se jí i  tentokráte a časem  1:21:03 hod. se stala na této trati českou šampionkou už pošesté. Vyrovnala tím rekord o rok starší Ivany Sekyrové, která časem 1:21:46 hod. jako vloni dokončila závod na druhém místě.