Velká Cena města Olomouce 2020

V sobotu 27. června proběhla na olomouckém stadionu Velká Cena města Olomouce v běhu na 100 m. Mítink s dlouholetou historií, do kterého byl letos zařazen také Memoriál Mirka Hrabala jako uctění památky nedávno zesnulého předsedy Atletického klubu Olomouc, přinesl jako vždy spoustu zajímavých výkonů.

Slunečné počasí v Olomouci doprovázel celý den také poměrně silný vítr, který nepřál především sprinterům. V běhu na 100 m zvítězil slovenský reprezentant Ján Volko v čase 10.43 s před českým rekordmanem Janem Velebou a vrátil mu tak několik týdnů starou porážku z Prahy. Ján Volko ovládl v čase 20.96 s také běh na 200 m, kde porazil dalšího českého rekordmana Zdeňka Stromšíka.

Finálový běh na 100 m

Velice úspěšný den zaznamenaly především ženy ve vrhačském sektoru. Markéta Červenková z USK Praha zvítězila ve vrhu koulí krásným výkonem 18.22 m. Mezi dorostenkami pak na první příčku dosáhla vítkovická Katrin Brzyskowská, která výkonem 17.39 m o 22 cm překonala 33 let starý dorostenecký rekord ČR. V mužské kategorii zvítězil jediným platným pokusem Tomáš Staněk (19.87 m). Druhý skončil bývalý olomoucký závodník Martin Novák novým sezónním maximem 18.96 m a později vybojoval také první místo a to v hodu diskem za 52.92 m.

Tomáš Staněk

 

Skvělé výkony byly k vidění také na oštěpu, kde Irena Gillarová poslala své náčiní přesně na hranici 60 metrů. Mezi muži zvítězil v novém osobním rekordu 72.39 m Martin Konečný z VSK Univerzity Brno.

Vyhlášení hodu oštěpem žen

Ve skoku vysokém dominovaly mladé české naděje Marek Bahník z Hradce Králové a Bára Sajdoková z Třince. Oba dva procházeli soutěží bez jediného zaváhání. Marka pak zastavila laťka až ve výšce 224 cm a úspěšný pokus na 220 je tak pro něj novým venkovním osobákem. Bará po překonání 189 cm zase nestačila na výšku 191 cm, která by pro ni také znamenala nejlepší osobní výkon.

Marek Bahník

Ve skoku dalekém zvítězil polský závodník Mateusz Jopek, který ve čtvrté sérii zaznamenal nové osobní maximum 7.95 m. Druhý skončil vítkovický Jakub Bystroň a zapsal se tak na druhé místo do letošních národních tabulek výkonem 7.56 m.

Jakub Bystroň

Kompletní výsledky