Jubilejní 55. ročník Olomoucké dvacítky ovládli chodci z Jižní Ameriky

V sobotu 10.4. se v Olomouci za přísných hygienických podmínek konal 55. ročník Olomoucké dvacítky, jehož součástí bylo také mistrovství České republiky na 20 km. V olomouckých Smetanových sadech se sešla česká chodecká špička a také velký počet zahraničních chodců z Mexika, Peru, Venezuely, Kolumbie, Guatemaly, Ekvádoru, Irska, Velké Británie, Maďarska, Polska a Slovenska. Na prvních místech v hlavním závodě na 20 km mužů a žen skončili Kolumbijec Eider Arevalo a guatemalská chodkyně Marya Peréz. Národní šampionát na 20 km ovládli Vít Hlaváč a Tereza Ďurdiaková.

Tradiční chodecký závod konající se v Olomouci už přes půl století odstartoval v dopoledních hodinách závod na 3 km. Pro prvenství si v něm došel starší žák z Frýdku-Místku Vojtěch Novák v novém osobním rekordu 16:32 min. V kategorii dívek zvítězila v čase 15:43 min. slovenská závodnice Petra Kusá.

Mítink dále pokračoval společným startem závodů na 5 km a 10 km. Na 5km trati došel do cíle mezi muži jako první Matěj Piták z SK Vrchlabí SMOLA KONSTRUKCE v čase 24:31 min. a vylepšil si tak svoje osobní maximum. Ještě před ním prošla cílem na stejné distanci v čase 23:13 min. irská chodkyně Kate Veale. Stejný scénář se opakoval také v závodě na 10 km. Před nejrychlejším mužem Slovákem Jakubem Bátovským (48:05 min.) došla do cíle v čase 44:40 min. Sandra Lorena Arenas reprezentující Kolumbii.

Vyhlášení závodu žen na 5 km.

Před hlavním závodem na 20 km proběhlo ocenění olomouckých chodeckých legend a zakladatelů Olomoucké dvacítky Aloise Lajčíka, Václava Dostalíka, Jaroslava Poláka a Jaroslav Bráblíka. Jak poznamenal u ocenění stále aktivní veterán Václav Dostalík: „Dohromady tady teď máte seřazeno skoro 340 let,“ a je opravdu úctyhodné, že se tito „otcové“ olomoucké chůze stále aktivně zapojují do organizace a průběhu závodu.

Zakladatelé Olomoucké dvacítky (zleva Dostalík, Bráblík, Polák, Lajčík).

Na start závodu na 20 km mužů se postavilo celkem 28 závodníků, avšak pro diskvalifikace a odstoupení ze závodu jich do finiše došlo jen 19. Jako první protnul pomyslnou cílovou pásku Kolumbijec Eider Arevalo, který se držel na čele závodu po celou dobu a byl mu v cíli zaznamenán čas 1:21:04 hod. O minutu a sedm sekund později došel do cíle v novém osobním rekordu César Augusto Rodríguez z Peru a mohl se tak radovat ze stříbrné medaile. Na třetí příčku dosáhl mexický závodník Ricardo Ortiz za čas 1:23:12 hod.

Vyhlášení hlavního závodu mužů na 20 km.

Na stejné distanci v kategorii žen byl souboj o první příčku o něco dramatičtější. Na čele se během závodu vystřídali celkem tři závodnice. Mary Luz Andia z Peru se vydala na přední pozici hned ze startu závodu, avšak přibližně v polovině trati byla předstižena Guatemalkami Maritzou Rafaelou Poncio a Maryí Peréz. Krátce na to byla ale nově vedoucí Poncio diskvalifikována a Marya Peréz už si čelní pozici obhájila a zvítězila v čase 1:34:03 hod. Druhá prošla cílem v čase 1:34:38 hod. Mary Luz Andia a bronz vybojovala další peruánská chodkyně Evelyn Inga.

Národními mistry v chůzi na 20 km se staly Tereza Ďurdiaková z USK Praha (1:38:00 hod.), poté co ze závodu odstoupila její největší soupeřka Anežka Drahotová, a mezi muži si pro prvenství došel Vít Hlaváč z A.C. Tepo Kladno v čase 1:29:12 hod. Stříbrné medaile pak vybojovali Lukáš Gdula z Hvězdy Pardubice a Eliška Martínková z AC Turnov a na bronzový stupínek vystoupili Adam Zajíček z Poruby a turnovská Jana Zikmundová.

BROŽURA K 55. VÝROČÍ OLOMOUCKÉ DVACÍTKY ZDE

Kompletní výsledky zde
Rozhovory s mistry republiky zde
Fotogalerie zde