David Pelíšek je mistrem ČR v běhu na 100 km

V sobotu 26.3.2022 se v Plzni konalo Mistrovství ČR v běhu na 100 km. Olomoucký David Pelíšek si v osobním rekodu doběhl pro titul.

Na trať vedoucí okolo slavné fotbalové arény ve Štruncových sadech vyběhli brzy ráno ještě v panujícím chladu. Čtyřiačtyřicet chlapů a osm žen. Vstříc mistrovské stovce kilometrů, nejdelší trase, na níž se oficiálně bojuje o tituly, národní i světové. V Plzni šlo o dvanáctý ročník závodu na ultramaratonské distanci a zároveň jedenáctý český šampionát na této trati.

Mistry se po čtyřiceti kolech a něco kolem sedmi hodin dřiny stali očekávání favorité David Pelíšek (AK Olomouc) a Radka Churaňová z TJ Lokomotiva Trutnov. Oba způsobem start, cíl a shodně v rekordních časech. Stejně tak si oba vítězové zajistili nominaci na srpnové Mistrovaství světa v Berlíně.

Pozdější šampioni byli nejrychlejší už na prvních mezičasech a před sebe již nikoho nepustili.

Hanák Pelíšek navázal na své vítězství z Plzně z roku 2020, navíc vítězným časem 6:52:17 hodiny vymazal nejlepší výkon Dana Orálka na plzeňské trati z roku 2011 (6:54:50 hod.). K tomu si mistr spravil chuť po loňské nedokončené, kdy rovněž útočil na titul, ale po polovině závodu musel vzdát.

Tentokrát Pelíšek sázel okruhy dlouhé 2,5 km strojově lehce přes deset minut. Jen jednou přesáhl jedenáct minut (33. kolo, 11:17) a naopak poslední okruh prolétl nejrychleji v čase 9:50 min.

„Dlouho se mi běželo dobře, ale pak se zdálo, že znovu nedokončím. Ještě jsem se však hecnul. Hodně jsem stál o to překonat Orálkův čas a povedlo se,“ svěřoval se po závodě nový šampion.

Stříbro si s časovým odstupem vybojoval Marek Jirásek, bronz bral Jiří Horčička a až čtvrtý doběhl obhájce titulu Ondřej Velička.

Zdroj: https://plzensky.denik.cz

Kompletní výsledky: https://online.atletika.cz/upload/plze%C5%88%2026.3.2022.pdf