29 medailí na mistrovství Moravy a Slezska pro mládežnické a seniorské kategorie

Na páteční mistrovství Moravy a Slezska staršího žactva navázaly o den později 4. února v ostravské hale také mládežnické a seniorské kategorie. Olomouckým závodníkům se podařilo získat celkem 29 cenných kovů a velké množství opravdu kvalitních výkonů.

Jednoznačně nejlepších výsledků dosáhla dorostenka Johanka Šafářová, která se svými výkony na šedesát i dvě stě metrů dostala do čela letošních tabulek. Navíc z toho byly úžasné osobní rekordy, dva tituly mistryně Moravy a Slezska a navíc nový absolutní oddílový rekord na 200 m. 60 m Johanka zaběhla v čase 7.58 s a 200 m v čase 23.83 s. Ve stejné kombinaci disciplín závodil i Benjamin Jakob, který v mužské kategorii získal stříbrnou medaili v běhu na 60 m (6.88 s) a v běhu na 200 metrů se vyznamenal novým osobním maximem 22.01 s, kterým si doběhl pro prvenství. V běhu na 60 m se na bronzové pozici hned za Benem umístil Karel Brychta ve vyrovnaném osobním rekordu 6.92 s. Na nejkratším sprintu zaznamenali naši atleti opravdu skvělé výkony také v kategoriích dorostu a juniorů. Vítězství a titul mistra Moravy a Slezska si z Ostravy odvezl Filip Mandák, který na trati 60 m zaznamenal čas 7.14 s. Junior David Novák se ve stejné disciplíně umístil na třetím místě (7.09 s) a stejného umístění dosáhla i Sofia Delprete. Ta si kromě bronzu doběhla i pro osobní rekord 7.71 s.

Spoustu kvalitních výsledků a medailí vybojovali také překážkáři. Na nejcennější stupínek dosáhl junior Vojtěch Hejtmánek, který finálový běh 60 m překážek prolétl v čase 8.04 s. Vojta v rozběhu zaznamenal čas ještě o dvě setiny sekundy lepší a tím pádem se mu podařilo časem 8.02 s vylepšit oddílový rekord. Jeho tréninkový kolega dorostenec Sebastian Vacík doběhl na druhém místě v čase 8.38 s. Na bronzové stupínky pak dosáhli ještě dorostenka Aneta Seberová v čase 8.96 s, žena Michaela Gieselová výkonem 9.13 s a muž Jiří Odvářka za čas 8.20 s.

Pět pódiových umístění obsadila také vrhačská sekce Atletického klubu Olomouc. Juniorka Martina Mazurová překonala všechny své soupeřky o více než dva metry a suverénně zvítězila v nejdelším pokusu 14.75 m. Osobní rekord 14.32 m vynesl prvenství v dorostenecké kategorii Filipu Kappelovi. Jakub Héža ve svém druhém závodě sezóny dokázal poslat náčiní do vzdálenosti 16.74 m a tím se umístil na druhém místě mezi muži a mezi ženami dosáhla stejného umístění Blanka Tomášková za výkon 13.67 m. Nové osobní maximum si vylepšila Magdaléna Slováčková, která za vrh dlouhý 12.27 m brala skvělé třetí místo.

Adam Tomášek dosavadní úvod halové sezóny vynechal a tento závod byl tak prvním, do kterého nastoupil v roce 2024. Jakožto velký profesionál nenechal nic náhodě a za rovné dva metry bral vítězství v mužské kategorii. Ve stejném sektoru bojoval také Jonáš Pospíšil, který skončil na třetím místě za výkon 189 cm. Junior Jakub Dostálek si vylepšil osobní rekord na 178 cm a umístil se na třetím místě stejně jako Alena Levková za 159 cm mezi ženami. Ve vytrvaleckých disciplínách se nejvíce dařilo Lucii Skácelové, která si doběhla na trati 3000 m pro první místo v čase 11:15.31. Petr Bachan doběhl v mužském závodě na 1500 m na výborném druhém místě v osobním rekordu 4:01.77.

Vyrovnaný osobní rekord 510 cm předvedl v tyči Jiří Novotný a tento výkon stačil mezi muži na druhé místo. První dvě příčky ve skoku dalekém žen obsadily olomoucké závodnice. Michaela Gieselová ve skoku dalekém předvedla 555 cm a celou soutěž vyhrála a na druhé pozici se umístila Adéla Luzarová, která zaznamenala skok dlouhý 544 cm. Albert Pernica si vyskákal druhé místo za 634 cm. Zlatou tečkou na závěr mítinku byla vítězná štafeta na 4x200 m juniorek. Ve složení Delprete, Seberová, Zelová, Šafářová proběhly sprinterky AK Olomouc trať v čase 1:41.93.

Všem atletům gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci Atletického klubu Olomouc.