51. ročník Velké ceny města Olomouce

Díky tradiční Velké ceně byly v Olomouci v pondělí 8. května k vidění špičkové výkony atletické republikové elity. Mezi ozdoby mítinku patřil oštěp mužů s osmdesátimetrovým pokusem Martina Konečného, skvělá sprinterská představení Zdeňka Stromšíka a Marcely Pírkové a také obrovský osobní rekord koulařky Martiny Mazurové.

Nabitý program mítinku odstartovala již tradičně nejprve Malá cena města Olomouce žactva, kde v dopoledním programu bojovaly o cenné medaile děti z žákovské kategorie. Atmosféru velkého závodu zvládli malí atleti skvěle a většina olomouckých závodníků si vytvořila nové osobní rekordy.

Ihned po slavnostním zahájení Velké ceny města Olomouce udělal domácímu publiku radost Jakub Héža, který vybojoval třetí místo v koulařském soutěži výkonem 16,77 m. Jakub mezi koulaři nestačil pouze na Davida Tupého (18,10 m) a Tadeáše Procházku 17,61 m). I další vrhačské soutěže se pyšnily svou kvalitou. Důkazem toho byl diskařský sektor mužů, kde Marek Bárta poslal disk do vzdálenosti 62,96 m a zaostal pouze 74 cm za rekordem stadionu. Na druhém místě skončil Michal Forejt s výkonem jen pár centimetrů pod hranicí šedesáti metrů a třetí místo vybojoval v novém osobním rekordu 57,50 m Jakub Forejt.

Domácí závodnici Martině Mazurové se hned v prvním závodě sezóny podařil splnit limit pro mistrovství Evropy juniorů a ve druhém závodě, tedy Velké ceně města Olomouce, dokázala opět něco neobvyklého. Pokusem dlouhým 15,99 m si vylepšila osobní rekord o celých 62 cm a tím také vylepšila oddílový rekord a zařadila se na třetí místo evropských tabulek juniorek.

Hlavním favoritem oštěpařské soutěže byl Martin Konečný a ten tato očekávání premisu s přehledem naplnil. Konečný vstupoval do soutěže s osobním rekordem 79,86 m, který si shodou okolností vytvořil na předešlém ročníku Velké ceny. První pokusy naznačovaly, že by oštěp znovu mohl letět velmi daleko. Třetí pokus vše zapadlo na své místo a oštěp doletěl do vzdálenosti 80,06 m. Olomoucké publikum tak bylo svědky zdolání této magické osmdesáti metrové hranice a Martin konečný si z Olomouce odvezl prvenství a osobní rekord.

Přestože v druhé květnové pondělí panovaly na Olomouckém stadionu nepříjemné povětrnostní podmínky, mohli diváci vidět velmi kvalitní sprinterské souboje. V mužské kategorii nenechal český rekordman Zdeněk Stromšík nic náhodě a doběhl si ve finále pro prvenství v čase 10,70 s. Za svým časem z rozběhu zaostal o čtyři setiny sekundy. Ve finále stometrového sprintu žen svedly zajímavý souboj Marcela Pírková a Helena Jiranová. Jiranová totiž v závěrečných metrech zatáhla a elitní česká překážkářka málem dostihla i favoritku Pírkovou. Nakonec se ale překvapení nekonalo a Pírková zvítězila v čas 11,98 s a Jiranová doběhla v čase 12,02 s.

Třistametrový sprint žen přinesl nový osobní rekord a nový oddílový rekord pro domácí Johanku Šafářovou, která doběhla na druhém místě v čase 39,02 s za Marcelou Pírkovou. Ta si v Olomouci doběhla pro své druhé prvenství v kvalitním čase 38,29 s. Tutu pro muže netradiční trať si vyzkoušel i olomoucký Benjamin Jakob, který si vytvořil osobní rekord časem 34.82 s a nestačil pouze na vynikajícího vícebojaře Viléma Stráského, který dominoval v čase 34,24 s.

Skvělých výsledků dosáhli také olomoučtí skokani. Prvenství ve skoku vysokém vybojoval Ondřej Tesař, který zdolal laťku ve výšce 195 cm a další zlato do domácí sbírky přidal Jiří Novotný, když překonal ve skoku o tyči výšku 486 cm.

Gratulujeme všem závodníkům ke kvalitním výkonům.