32_20230109_201920.png
29_20230223_101015.jpg

Bára Zatloukalová se rozloučila s aktivní kariérou

Jméno Barbora Zatloukalová bude asi navždy napsáno zlatým písmem v síni slávy Atletického klubu Olomouc. Bára za svého působení v Olomouci posbírala z mistrovství ČR 40 medailí z toho bylo 14 medailí zlatých. Jako jediná žena v ČR získala všechny mistrovské tituly z vícebojů od kategorie mladších žákyň až po dospělou kategorii. Což je určitě unikát.

Bára začínala sportovat v oddíle judo a asi v 8 letech přešla do atletické přípravky v Olomouci, kde dostala první atletické základy v podobě všestranných a určitě i zajímavých tréninků. Ve 12 letech přešla k trenéru Zdeňku Rakowskému, který tehdy trénoval žáky ve sportovních třídách na ZŠ Heyrovského. Bára byla velice šikovná a hned po roce trénování vybojovala na svém první MČR, tehdy jako mladší žákyně, zlatou medaili. Medaili ji tehdy předával šéftrenér Českého atletického svazu, trojnásobný mistr světa v desetiboji, Tomáš Dvořák. Bára se poctivě připravovala dál a v roce 2011, kdy se v Olomouckém kraji konaly Hry letní olympiády dětí a mládeže, vybojovala 2 zlaté medaile! Bára tehdy dostala pozvánku do Ostravy na Zlatou tretru, na tiskovou konferenci s legendárním Usainem Boltem.

Bára se stále zlepšovala a každým rokem vozila ze šampionátů ČR jednu medaili za druhou. V roce 2012 vytvořila halový rekord ČR v pětiboji. V roce 2014 se ji splnil sen, když splnila limit Českého atletického svazu na mistrovství světa do 17 let, které se konalo v Doněcku. V roce 2015 startovala na ME ve švédské Eskiltuně a v roce 2016 se po úspěšném odmaturování zúčastnila mistrovství světa juniorů, které se uskutečnilo v polské Bydgošti.


Její atletická cesta pokračovala dál v Praze v univerzitním atletickém klubu USK. V Praze měla skvělé tréninkové podmínky, soustředění v teple a výbornou regeneraci. Bára svoji výkonnost nepatrně zlepšovala, ale bohužel měla i zdravotní problémy. Jak se říká, i dobré jídlo se někdy přejí, a Bára se v roce 2020 vrátila zpět do Olomouce. Nikdo nečekal, že by se ještě aktivně zapojila do tréninku, protože ji to její zdravotní stav moc nedovoloval, navíc v ČR byl covid a stadion pro tréninky byl zavřený. Bára se domluvila s další výbornou vícebojařkou Míšou Gieselovou a překážkářkou Katrin Sásovou a začaly spolu trénovat. Holky vytvořily kamarádské trio, které se nakonec stalo pilířem ligového družstva.

Holky trénovaly venku, v parku, v lese a vůbec jim nevadilo, že prší nebo sněží. V letní sezóně 2021 odjela Bára s Míšou na MČR ve víceboji, které se konalo v Třebíči a obě děvčata si tam vytvořila řadu osobních rekordů. Bára nakonec v sedmiboji vybojovala stříbrnou medaili v osobním rekordu. Překvapený byl nejen osobní trenér, ale i ostatní atletičtí trenéři a funkcionáři z celé ČR. Všichni byli překvapeni, že Bára po návratu do Olomouce tak výborně závodí. Bára pokračovala dál v tréninku a postupně si vytvořila v individuálních disciplínách další osobní rekordy. Vrcholem bylo halové mistrovství ČR a poslední víceboj v její celé atletické kariéře. Bára se na něj zodpovědně připravila a vybojovala svoji asi poslední zlatou medaili!!!

Bára tímto závodem udělala skvělou tečku za svoji dlouhou a výbornou atletickou kariérou. Pro atletiku udělala hodně a atletika ji to určitě vrátila ve formě skvělých zážitků, medailí a výborných kamarádů a přátel. Všichni budeme na Báru vzpomínat a doufat, že se jí třeba v budoucnu, jako trenérce, podaří vychovat další skvělou atletku či atleta… Báro děkujeme a přejeme ti do dalšího života hodně štěstí…