93_20230928_211853.jpg

Dorostenecká družstva završila stříbrný víkend

V neděli 24. září se na olomouckém stadionu potkal na národním šampionátu výběr těch nejlepších dorosteneckých družstev z České republiky. Olomoucká atletika si samozřejmě pomýšlela jen na ty nejvyšší mety a to jak v dívčí, tak v chlapecké kategorii. Družstvo dorostenek bylo posíleno i vybranými žákyněmi a tato sázka se vyplatila. Obě družstva si na domácí půdě nadělila úžasné stříbrné medaile a navíc v roce, kdy Atletický klub Olomouc slaví jubilejní 90. výročí od svého založení.

Dorostenci se hned o začátku soutěže drželi na průběžném prvním místě. Družstvo Hradce Králové se ne ně dotáhlo až v závěru dne a v nervi drásající koncovce rozhodly štafety, které vyzněly ve prospěch Hradce. O jedenáct a půl bodu tedy zvítězilo družstvo Hradce Králové, které získalo 261,5 bodů nad Olomoucí, která posbírala celkem 249 bodů. Kladno mělo také v závěru silně obsazené disciplíny a dotáhlo se na těsný rozdíl pouhých šesti a půl bodu na třetí příčku za Olomouc.

Hostující dorostenecká hvězda Petr Meindlschmid ukázal svou kvalitu a pro družstvo získal suverénně nejvíce bodů. V dálce skočil bezkonkurenčních 715 cm, v běhu na sto i dvě stě metrů obsadil čtvrtou pozici. Kratší z tratí zvládl za 11.03 s a  na dvoustovce mu bylo naměřeno 22.01 s. Celkem ukořistil pro olomoucké družstvo jednatřicet bodů. Vrhačské disciplíny vedl z olomouckých závodníků především Matouš Němec. V kladivu zvítězil výkonem 53.93 m, v diskuse se umístil na šestém místě výkonem 46.03 m a oštěp poslal do vzdálenosti 46.17 m. Celkem nasbíral výborných čtyřiadvacet bodů. V oštěpařském sektoru bodovali vedle Němce hned další dva domácí atleti. Štěpán Šípek celou soutěž bezkonkurenčně ovládl hodem dlouhým 66.37 m a na pomyslných stupních vítězů této disciplíny byl i Vojtěch Herinek, který bral třetí pozici za 51.89 m. Štěpán Šípek závodil také v kouli (12.61 m) a v dálce (606 cm) a celkem nasbíral devatenáct bodů. Třetím nejlépe bodujícím členem Olomouce se stal Martin Mlčoch. Ten skvěle závodil v tyči kde překonal laťku ve výšce 420 cm a umístil se na druhé pozici. Ve skoku vysokém pak přidal čtvrté místo za výkon 176 cm. Za zmínku stojí i výkon Lukáše Rosenbauma, který suverénně zvítězil v chůzi na 3000 m a zajistil týmu hned na začátku dne první body. Skvěle vizitkou síly olomouckého družstva je fakt, že celkem třináct závodníků přispělo deseti a více body.


Družstvo dorostenek AK Olomouc se oproti chlapcům naopak dlouhý čas drželo až na páté pozici, ale v závěru závodu přišly silné běžecké disciplíny, díky kterým se dívky vyhouply až na konečné druhé místo se ziskem 275 bodů. První skončilo družstvo AK Sokol Nehvizdy, které nasbíralo celkem 286,50 bodu a třetí skončily Vítkovice s 237 body.


Ve skvělé formě se z domácích závodnic převedla Johanka Šafářová, která zaznamenala hned tři druhá místa a zisk velmi cenných třiatřiceti bodů. Nejkratší stometrovou trať prolétla v čase 12.11 s, na dvoustovce zaznamenala čas 24.61 s a sprinterský trojboj uzavřela na trati čtyři sta metrů za čas 55.89 s. Silné zastoupení mělo AK Olomouc také v překážkových bězích. Aneta Seberová brala plný počet bodů na trati 300 m s překážkami a za čas 43.09 s. Třetí se umístila na kratší stometrové trati s překážkami za výkon 14.18 s. Na stejných tratích závodila také Marie Škopová. Ta zaznamenala čtvrté místo jak na 100 m př. (14.82 s) tak na 300 m př. (44.36 s). Nejlépe se jí však poté dařilo na trojskoku, kde brala za skok dlouhý 11.35 m druhé místo a podařilo se jí tak nasbírat osmnáct bodů. Třetí nejlépe bodující členkou s dvaadvaceti body se stala Ema Berková. Ema dokázala zvítězit v běhu na 2000 m překážek časem 7:29.59 min a další body přidala za čtvrté místo z běhu na 400 m (59.77 s). Kristýna Nollová zase sekundovala Johance Šafářové na hladkých sprintech. Třetí místo obsadila v běhu na 200 m v čase 25.64 s a na poloviční trati zaznamenala 12.45 s. Hana Skácelová předvedla výborný výkon na trati 3000 m, kde zvítězila v čase 10:45.78 min. Jana Bódiková zase zvítězila v hodu diskem za hod dlouhý 36.60 m. Stejně jako u chlapců je celkové umístění důkazem skvělé formy celého družstva olomouckých dívek. Všechny domácí atletky závodily výborně na hranici svých možností a podílely se tak na úžasném úspěchu olomoucké atletiky.

Kompletní výsledky najdete zde.

Kompletní fotogalerii najdete zde.