Halový rekord ČR na Vánočním vrhačském mítinku v Olomouci

V sobotu 17. prosince se v olomoucké atletické hale konal již tradiční Vánoční vrhačský mítink. O největší překvapení mítinku se postarala vítkovická závodnice Katrin Brzyszkowská, když výkonem 16,62 m překonala juniorský halový rekord ČR.

Zatímco venku vládly mrazivé prosincové teploty, tak olomoucká atletická hala hostila už od rána 22. ročník Vánočního vrhačského mítinku, jehož předprogramem byl závod zdravotně postižených atletů. V 13:00 pak zahájila hlavní program soutěž mladších žáků. V ní zvítězila mezi dívkami domácí Aneta Eva Hockaday v novém osobáku 10,64 m. Druhá byla také olomoucká vrhačka Zuzana Tichá a třetí Amálie Křivská z Brna. Soutěže chlapců se zúčastnil jediný závodník Tobiáš Vítek z Brna a zapsal výkon 8,02 m.

Soutěže starších žákyň a žáků také patřily olomouckým závodníkům. V těsném souboji žákyň vybojovala zlato Magdaléna Slováčková výkonem 10,91 m před druhou Klárou Zvonečkovou, která zapsala nové osobní maximum 10,82 m. Bronz získala Anna Švubová za výkon 8,51 m. Mezi žáky zvítězil na domácí půdě Vojtěch Herinek výkonem 14,78 m. Druhý Jakub Mikeska z AK Zlín si vylepšil osobák na 11,97 m a třetí byl reprezentant stejného klubu Patrik Žárský také v novém osobním rekordu 11,48 m.

Vojtěch Herinek

Dorostenka Martina Mazurová bez okolků ukázala dominanci ve své kategorii, když výkonem 16,14 m zvítězila a ostatní závodnice překonala o více než šest metrů. Druhá dorostenka Klára Mozgvová vrhla nejdále na 9,78 m a třetí Kateřina Černocká zaznamenala nový osobák výkonem 9,67 m.

Martina Mazurová

V 15:00 už měli rozhodčí nachystané v sektoru koule o hmotnosti pět a šest kilogramů a do kruhu nastoupili dorostenci a junioři. Dorosteneckou kategorii ovládl brněnský Marek Hrubý z Atletiky Slavkov u Brna výkonem 16,70 m před druhým Fialou ze stejného klubu a třetím Zbořilem ze Zlína. Juniorský závod patřil slovenskému koulaři Karlu Šulovi, který rozburácel celou halu a zvítězil výkonem 18,72 m. Druhý skončil opavský Martin Vajda výkonem 15,04 m a bronz obdržel za výkon 14,33 m domácí Daniel Matušík.

Nejúspěšnější junioři na stupních vítězů

V 16:00 pak začala soutěž juniorek a žen, které vrhaly společně čtyř kilovým náčiním. Mezi juniorkami se o největší překvapení mítinku postarala vítkovická závodnice Katrin Brzyszkowská, když výkonem 16,62 m překonala hned v prvním pokusu juniorský halový rekord ČR. Na druhý cenný kov z tohoto mítinku dosáhla Martina Mazurová, která skončila výkonem 13,50 m mezi juniorkami druhá před další domácí závodnicí Barborou Héžovou. V kategorii žen nastoupily pouze dvě závodnice a obě z Atletického klubu Olomouc. Čerstvá členka klubu Blanka Tomášková vrhla kouli do vzdálenosti 13,88 m a Lucie Kašparová zaznamenala nejdelší pokus v páté sérii 10,32 m.

Katrin Brzyszkowská

Karel Šula uzavřel své úspěšné představení na olomouckém mítinku vítězstvím také v mužské kategorii, kde mu na zlato stačilo poslat sedmi kilogramovou kouli do vzdálenosti 17,17 m. Druhý skončil za výkon 15,73 m Petr Plašil z TJ Sokol Hradec Králové a třetí příčku obsadil v novém osobáku 13,71 m také hradecký Jakub Karlík.