Hlaváč a Martínková bezkonkurečně ovládli Olomouckou dvacítku

V neděli 12. května se v olomouckých Smetanových Sadech konal za krásného jarního počasí 58. ročník Olomoucké dvacítky v chůzi. Na startu toho tradičního mítinku nechyběli nejúspěšnější čeští reprezentanti v čele s Vítem Hlaváčem a Eliškou Martínkovou. Také nestor tohoto olomouckého chodeckého mítinku veterán Václav Dostalík se postavil na start 1 km a udělal si tak pomyslnou osmapadesátou čárku za start na tomto závodu.

Vít Hlaváč z AC TEPO Kladno potvrdil svou dominanci na české chodecké scéně, když letošní hlavní závod olomouckého mítinku na 10 km zvítězil stylem start cíl a druhého závodníka porazil s více než minutovým náskokem. Cílový čas kladenského závodníka se zastavil na 42:07 min. Druhý došel za 43:28 min plzeňský Jaromír Morávek a třetí příčku obsadil Lukáš Gdula z Hvězdy Pardubice.

Kategorii žen dominovala další česká reprezentantka Eliška Martínková, která časem 47:09 min došla první mezi ženami a zároveň pátá i mezi muži. Stříbro si z Olomouce odvezla šternberská odchovankyně Ema Klimentová za čas 50:41 min a její aktuální klubová kolegyně z AK Olymp Brno Alžběta Franklová došla třetí v čase 51:22 min.

Dopolední program Olomoucké dvacítky letos stejně jako v minulých letech odstartovalo další kolo oblíbeného Běžeckého poháru dětí a mládeže OLK a mladých atletů se na startech několika vytrvaleckých tratí sešlo opravdu nespočet. Nejdelší tříkilometrovou trať ovládli domácí dorostenci Matěj Novák a Lucie Skácelová a ve starším žactvu jim zdařile sekundoval Matyáš Řehák. Závod na 1 km zaběhl nejrychleji Ondřej Kráčmar ze Šternberka a mezi dívkami doběhla první olomoucká Barbora Crhonková. V nejstarší kategorii přípravek se pak na trati 800 m nejvíce dařilo Mikuláši Plachému z Atletického klub Olomouc a Sabině Menšíkové z Uničova.