153_20240519_085511.jpg

Meindlschmid kousek od národního rekordu na Velké ceně Olomouce

V soboru 18. května 2024 se konala Velká cena města Olomouce. Tento závod doprovázel vícebojařský vrchol sezóny. O nejhodnotnější výkon dne se postaral Petr Meindlschmid, který byl ve skoku dalekém pouhé tři centimetry za juniorským národní rekordem.

Petr Meindlschmid zaznamenal v Olomouci velmi kvalitní dálkařskou sérii. Už ve třetím pokusu si doletěl pro 777 cm. Tento výkon byl ovšem znehodnocen větrem. V páté sérii se Petr opřel do rozběhu a vyšponoval se k veleskoku na hranici 788 cm. Tento pokus byl navíc v regulérním větru a tak si Meindlschmid odvezl z Olomouce nový osobní rekord, rekord stadionu a přiblížení se juniorskému národnímu rekordu na pouhé tři centimetry. Ve výškařském sektoru vládl Marek Bahník, který překonal laťku ve výšce 215 cm, což je jeho letošní nejlepší výkon. Olomoucký Adam Tomášek skočil 202 cm a skončil druhý. Kvalitní výkony se celkově podávaly především v technických disciplínách, protože běžcům komplikoval život silný protivítr na rovince. To potvrdila i vrhačka Martina Mazurová, když se na deset centimetrů přiblížila svému osobnímu maximu. Výkon 15.89 m s přehledem stačil na vítězství ve Velké ceně. V oštěpařském sektoru roli favorita potvrdil Kryštof Kovač za hod dlouhý 73.94 m. V soutěži diskařů zaostal olomoucký Jakub Héža (46.18 m) pouze za Jakubem Forejtem (56.66 m). Dvoustovku ovládla Johanka Šafářová v čase 24.20 s. Trať 3000 m patřila šumperským závodnicím. První doběhla Iva Gieselová (9:49.16) před Emou Berkovou (9:50.64) a třetí domácí Hanou Skácelovou. Ta si na této trati dokázala vylepšit osobní rekord na 10:18.88.

V neděli 19. května pokračuje také ostře sledované mistrovství ČR ve víceboje. Po prvním dnu vede mezi ženami Anna Kerbachová, před dotírající Olivovou a třetí Tkáčovou. Tato trojice je zatím vměstnaná v rozdílu pouhých 27 bodů a můžeme si tak ve druhém dni od sedmiboje žen slibovat velké drama. V mužském desetiboji vede favorizovaný Adam Sebastian Helcelet, který po prvním dnu nasbíral 4010 bodů a vylepšil tak letošní nejlepší bodový stav první poloviny desetiboje. Na druhém místě se drží Michal Jára a třetí je Matyáš Franěk.

Kompletní výsledky najdete zde.

Fotogalerii od Atletiky Olomouc najdete zde.

Fotogalerii od ČAS najdete zde.

Adam Tomášek ve skoku vysokém.
Martin Ponížil v hodu diskem.
První disciplína sedmiboje žen.