Mistrovství ČR Ostrava 2023

Paraatletický klub SSK para Vítkovice hostil 9.-10. června 2023 Mistrovství ČR v atletice handicapovaných. Z Olomouckého klubu se zúčastnili tři ženy a devět mužů. Zároveň proběhl také vložený závod dětí, kterého se z našich řad zúčastnilo šest dětí. Celkem jsme v dospělých kategoriích získali tři zlaté, devět stříbrných a sedm bronzových medailí. Děti závodily v hodu míčkem a raketkou, kde získaly dvě zlaté, šest stříbrných a dvě bronzové medaile.

První soutěžní den zahajovali soutěž diskaři kategorie F55 Lukáš Studený, Dušan Ščambura, Lukáš Kunc, Michal Rotter a Tomáš Fojtík. Dušanovi se podařilo získat stříbrnou medaili, Michal vybojoval bronz. Tomáš i oba Lukášové si vylepšili svá letošní maxima. Ve stejný čas soutěžila v hodu diskem také Eva Kacanu (F54), kde dokázala získat bronzovou medaili. Eva závodila také v hodu oštěpem, ve kterém s přehledem zvítězila. Adéla Sekyrová v kategorii F32 v hodu kuželkou získala pro Atletický klub Olomouc bronzovou medaili. Spastik Martin Kukla (F37) v hodu diskem skončil na nepopulárním čtvrtém místě. Chuť po medaili však uhasil v hodu oštěpem, kde bral bronz. Neslyšící závodnice Lenka Hornová získala dvě stříbrné medaile a to v hodu diskem a v oštěpu. Náš nadějný běžec Martin Přichystal (T20) v běhu na 200m prolétl cílovou páskou na druhém místě. Diskař Filip Vartoň v kategorii F52 pověsil na krk zlatou medaili. Později odpoledne probíhal druhý závod mužů kategorie F55 ve vrhu koulí, kde Dušan získal druhé stříbro a Michal bronz. Posledním závodníkem dne byl vrhač Jarda Stránský, který ve své kategorii F13 vybojoval ve vrhu koulí druhé místo.

Druhý soutěžní den zahajoval Jarda Stránský soutěží v hodu diskem, kde vybojoval bronz. Eva ve své nejsilnější disciplíně, vrhu koulí, útočila na druhé zlato. Její výkon však stačil "jen" na druhé místo. Dušan Ščambura v hodu oštěpem získal třetí stříbrnou medaili. Ve stejném sektoru statečně závodili i Tomáš Fojtík a Lukáš Sýkora. Na medaili však ani jeden z nich nedosáhl, oba si ale dokázali vylepšit svá osobní maxima. Martin Přichystal ve své premiéře na trati 400 m doběhnul na výborném třetím místě. Stejné umístění zopakoval i na stometrovém sprintu. Martin Kukla poté ve vrhu koulí získal svou druhou medaili na tomto mistrovství a stejně jako v oštěpu to byla medaile bronzová.

Druhý závodní den soutěžily i dětské kategorie, které se rovněž v republikové konkurenci dokázaly prosadit. Dominik Churý byl dvakrát zlatý, Jáchym Rücker dvakrát stříbrný, Miki Rak dvakrát bronzový, Kája Stratilová a Nikola Sikorová byly obě dvakrát stříbrné.

Všem našim závodníkům patři velká gratulace.