Olomoucká výprava testovala formu na přeborech v Ostravě

Dne 13. ledna 2024 se v Ostravě konaly přebory Moravskoslezského kraje dorostu, juniorů a dospělých, a jelikož halová sezóna není zvláště dlouhá využili olomoučtí závodníci těchto závodů pro otestování formy.

Rozporuplný den zažil Jiří Novotný, který chtěl po vydařeném výkonu ve skoku o tyči z prvního letošního závodu navázat na své pětimetrové výkony z předešlé sezóny, ale bohužel se jeho ambice nepotkaly s realitou a v tyči zaznamenal pouze tři nezdařené pokusy na základní výšce. Jirka nicméně zazářil mezi sprintery. V rozběhu na 60 m dosáhl času 7.02 s a ve finálovém běhu dokonce stlačil čas hluboko pod sedm sekund na 6.93 s a dokázal v přímém souboji porazit i současnou jedničku olomouckého sprintu Benjamina Jakoba. Tomu se finálový běh příliš nevydařil. V rozběhu ale dosáhl výborného času 6.86 s, čímž si vytvořil nejlepší čas této sezóny. Lepší byl jen Zdeněk Stromšík, který zaběhl trať v čase 6.73 s. Také dalším olomouckým sprinterů se v Ostravě dařilo. Karel Brychta si rovněž dokázal vyrovnat osobní rekord na rovných sedm sekund a ve skvělém světle se ukázal i Filip Mandák, který se časem 7.11 s dostal na druhé místo průběžných českých tabulek dorostenců. Na stejném místě je v průběžných tabulkách dorostenek Johanka Šafářová, která 60 m zaběhla v úžasném čase 7.70 s. Johanka pak ještě dokázala na dvousetmetrové trati vylepšit svůj výsledek z úvodního závodu sezóny a časem 24.38 s pevně drží první místo průběžných tabulek.

Závod na 800 m skvěle zvládl Petr Bachan, který časem 1:56.57 skončil na třetím místě. Na místě prvním se umístil odchovanec Atletického klubu Olomouc Michal Hroch, který v současnosti závodí za VSK Univerzitu Brno. Jeho čas 1:51.19 min byl bezkonkurenční. Osobní rekord na této trati si vytvořila Karolína Demlová, která v závodě své kategorie skončila na prvním místě s časem 2:28.58 min. Trať 3000 m v kategorii juniorek absolvovala Hana Skácelová a v kategorii dorostenek Lucie Skácelová. Obě děvčata svou kategorii vyhrála, Hanka s časem 10:43.18 min a mladší sestra Lucka ve výkonu 11:10.52 min.

Sprinterská rovinka byla tuto sobotu opravdu rychlá a potvrdili to také překážkáři. Junioři Vojtěch Hejtmánek, Leonard Losík i Eduard Schwarz si vytvořili nová osobní maxima. Chlapci si poprvé vyzkoušeli juniorskou výšku překážek a dosažené výkony byly velmi solidní. Nejlepšího času dosáhl Vojta Hejtmánek, který 60 m s překážkami prolétl v čase 8.21 s, Leonard zaznamenal čas 8.54 s a Eda doběhl v čase 8.57 s. I dorostenec Sebastian Vacík si vyzkoušel vyšší dorosteneckou výšku překážek a bylo z toho pěkných 8.58 s.

Vrh koulí juniorek ovládla loňská klubová jednička Martina Mazurová, která poslala náčiní do vzdálenosti 14.10 m a o více než dva metry překonala všechny soupeřky. V dálce se nejlépe vedlo Petru Sedlářovi, který se ze začátku závodu trochu trápil, ale v poslední sérii dolétl až na 692 cm a mezi muži se umístil třetí. Dalšímu dálkaři Sebastianu Kellermannovi se bohužel vůbec nedařilo, protože sice předváděl daleké skoky, nicméně všechny byly s přešlapem. Dorostenec Nikolas Hus skočil 611 cm a skončil třetí. Ve výšce se nejvíce závod vydařil Ondřeji Tesařovi, který překonal laťku ve výšce 198 cm a zvítězil tak v mužské kategorii.