404_20260624_215131.jpg

Osm našich atletů a atletek si pověsilo na krk medaili na letošní LODM

Závěrečný atletický den letošní LODM přinesl našim barvám stříbro Davida Šmotka na 60 mpř a další čtyři medaile ze štafetových běhů. Celkově jsme tak získali letos 2x zlato, 1x stříbro a 1x bronz v individuálních disciplínách a měli velký podíl na všech 4 (0-1-3) medailích ze štafet pro náš Olomoucký kraj.

     Poslední atletický den na LODM je úspěšně za námi, tak se pojďme podívat na to, co nám přinesl. Jako první se rozeběhla soutěž starších žáků ve skoku o tyči, do které Dominik Krátký vstupoval jako sedmý v letošním pořadí z přihlášených účastníků. Bohužel ho však omezovaly zdravotní problémy, skočil pouze svou základní výšku 310 cm, na další postupné výšce 330 cm už úspěšný nebyl a obsadil tak dělené osmé místo. Sára Dudová v dálce starších žaček předvedla jen jeden platný pokus 472 cm (w +0.7 m/s) a obsadila 24. místo. A před námi už byly disciplíny na které jsme se těšili a věřili, že to opět cinkne a první z nich bylo 60 mpř mladších žáků. Napřed bylo, tak jak je dobrým zvykem, na pořadu finále B a v něm Vojtěch Klápště (tabulkově osmý mladší žák na této trati na LODM). A bylo vidět, že se na dnešní závod dobře vyspal, jeho projev byl úplně jiný a výsledný čas v cíli to potvrdil. Vojta vyhrál finále B v čase 9.41 s (w -0.5 m/s) a vylepšil si tak svůj osobní rekord o 0.28 s. Tímto časem by v dnešním finále A skončil šestý a běžet ho včera, tak by měl čtvrtý nejrychlejší čas a spřádal by plány i na medaili. Takto mu nakonec patří pěkné deváté místo. Ve finále A se pak stalo přesně to, co jsem naznačoval ve včerejším článku. Foukl lepší vítr, sešla se vyrovnaná konkurence a osobáky padaly, jako zralé švestky ze stromu. A moc nechybělo a splnila by se i druhá část mé predikce o výsledném času pod 9 sekund. A jak to tedy celé dopadlo? David Šmotek si vylepšil svůj osobák o 0.15 s na čas 9.02 s (w +0.7 m/s) a i nadále vede letošní tabulky. To je ta dobrá zpráva. Ta špatná nebo chcete-li méně dobrá je, že se o to prvenství musí dělit se svým soupeřem a ten ho dokázal porazit o 0.003 s. Dříve by to byl mrtvý závod a dva vítězové, ale holt pokrok nezastavíme. Takže krásné druhé místo a druhá medaile z LODM pro Davida. Překážky se zvyšují, trať se natahuje a ve finále B starších žaček na 100 mpř nastupuje i Barbora Crhonková. Vítr ani nepomáhá ani neškodí, pouhých 0.1 m/s do zad a Barča v tomto běhu dobíhá do cíle šestá v novém osobním rekordu 15.00 s. Jen škoda té jedné setinky, ale příště už to určitě bude pod 15 sekund. Ve stejné disciplíně starších žáků se měl představit ve finále B i Dominik Krátký, ale z výše popsaných důvodů ke startu nenastoupil. To byla ovšem jediná negativní věc dnešního dne, protože přišly na řadu čtyři štafetové běhy, v nich naše čtyři medailové šance a všechny byly naplněny. První bojovala o medaile smíšená štafeta mladšího žactva Šmotek, Novák, Hrabincová, Špilerová a až na jednu štafetu nechali všechny ostatní za sebou a v čase 29.49 s si doběhli pro stříbrné medaile. Zatímco David Šmotek díky ní uzavřel svou kolekci na jedné zlaté a dvou stříbrných, pro Nicol Hrabincovou to byla její první medaile z LODM. Další kategorií, ve které se rozdávaly medaile za štafetu 4x60 m, byly starší žákyně a ty v sestavě Utěšená, Holnová, Špačková, Kalmanová bojovaly až do cíle o druhé místo a nakonec jim k němu v čase 29.06 s chybělo pouhých 0.03 s a tak si z LODM odvezou bronzové medaile. A vzápětí se k nim přidala i ta chlapecká ve stejné věkové kategorii, když Slouka, Kratochvíl, Skoumal a Tichý doběhli do cíle na stejném místě, jako děvčata před pár okamžiky, v čase 27.54 s. Poslední disciplínou, která toto pro nás úspěšné třídenní atletické klání uzavřela, byla štafeta 4x200 m staršího žactva. Ta naše běžela v sestavě Tichý, Špačková, Skoumal, Kalmanová a i když se jí jako jediné naší štafetě nepodařilo ve finále vylepšit si svůj čas z rozběhů, tak i ona vybojovala medaili, když cílem proběhla třetí v čase 1:37.44 min. Lví podíl na ní měla bezesporu Ema Kalmanová, která na poslední úseku stáhla obrovskou ztrátu a k pondělnímu zlatu z 60 m dnes vybojovala už druhou bronzovou medaili ze štafet a stala se tak nejlepší olomouckou atletkou na letošním LODM. Celkově tak kluci a holky z našeho oddílu vybojovali 2 zlaté, jednu stříbrnou a jednu bronzovou v soutěžích jednotlivců a k tomu se podíleli na zisku 1 stříbra a 3 bronzů ze štafet. A těch osobních rekordů a hlavně zážitků co si odtud odvezli. Určitě jim to dodalo hodně energie do dalších tréninků a závodů a my se budeme těšit, co nám nejen v té letošní sezóně ještě předvedou. Velká gratulace všem medailistům a medailistkám a stejně tak jejich trenérům a trenérkám, za to jakým způsobem je v jejich atletické kariéře vedou. Díky za skvělou reprezentaci našeho oddílu. Níže naleznete přehled našich medailistů a jejich trenérů:

David Šmotek (Tomáš Arbeit a Soňa Lisníková) - zlato na 60m, stříbro na 60 mpř a na 4x60 mix U14

Ema Kalmanová (Robert Novotný) - zlato na 60 m, bronz na 4x60 m a 4x200 m mix U16 

Eliška Hamrlíková (Jonáš Pospíšil a David Uhlíř) - bronz v oštěpu

Nicola Hrabincová (Michaela Gieslová a Barbora Zatloukalová) - stříbro na 4x60 m mix U14

Pavel Tichý (Jiří Novotný) - bronz na 4x60 m a 4x200 m mix U16

Matyáš Slouka (Jiří Novotný) - bronz na 4x60 m

Jolana Holnová (Robert Novotný) - bronz na 4x60 m

Natálie Utěšená (Tomáš Arbeit a Soňa Lisníková) - bronz na 4x 60 m

Úvodní foto Stanislav Špiler

Kompletní výsledky: ČESKÝ ATLETICKÝ SVAZ | Výsledky