115_20240127_192036.jpg

Pavel Čechák do trenérské síně slávy

Při galavečeru, který se konal ve středu 24. ledna 2024 v pražské La Fabrice v rámci představení Federer–Nadal, byli oceněni hned tři trenéři. Jedním z nich byl i Pavel Čechák. Jeho celoživotní trenérskou práci ocenila Unie profesionálních trenérů uvedením do své síně slávy. Před sedmi lety zesnulý Pavel Čechák ji obdržel in memoriam.

Tréninková skupina Pavla Čecháka

Pavel Čechák se narodil 25. března 1938 v Pardubicích. S atletikou začal před nástupem na vojnu. Závodil za Pardubice až do roku 1963, nejdříve ve skoku vysokém, později přidával další disciplíny, až z toho byl desetiboj. Pavel Čechák dosáhl v desetiboji osobního rekordu 6677 bodů. Od roku 1962 začal s trenérskou činností. O rok později se stal v Prostějově trenérem z povolání. Jeho trenérské kroky poté vedly do Zlína, Jablonce, aby na konci 60. let zakotvil v Olomouci.

Pavel Čechák - skok vysoký

Ve zdejším atletickém klubu zastával řadu funkcí. Především však vybudoval silnou mládežnickou základnu, ze které vyrostla řada reprezentantů, například olympionik Luděk Pernica (13. OH 1976 v desetiboji), dále účastníci mistrovství Evropy Andrea Boklažuková (100 m př.) a Roman Zrun (tyč) či pozdější český rekordman na 100 m Roman Lacko. Dva roky spolupracoval i s diskařem Gejzou Valentem, pozdějším držitelem bronzové medaile z Mistrovství světa.

Pan Čechák se podílel i na výstavbě dnešního olomouckého atletického stadionu, zejména haly. Pod Čechákovým vedením vyrostla nejen celá řada vynikajících sportovců, ale i trenérů, kteří tak pokračují v jeho práci. Společně s Pavlem Čechákem byl do síně slávy uvedeno i jeho dvojče Jiří Čechák. Ten svou kariéru zasvětil atletice v Pardubicích, kde pod jeho rukama vyrostla řada špičkových vícebojařů v čele s Romanem Šebrlem. Trenérem roku 2023 v individuálních sportech byl zvolen Jan Železný. Oštěpařský kouč dovedl vloni Jakuba Vadlejcha k bronzu na mistrovství světa a triumfu v Diamantové lize.

Ocenění trenéři Jiří Čechák, Jan Železný a předseda ČAS Libor Varhaník
Ocenění trenéři Jiří Čechák, Jan Železný a předseda ČAS Libor Varhaník