32_20230109_201920.png
21_20230118_103253.jpg

Petra Kamínková slaví jubilejní 50. narozeniny

Olomoucká běžecká ikona slaví 50. narozeniny. Petra Kamínková, rozená Drajzajtlová patří mezi nejlepší české vytrvalostní běžkyně. Majitelka 43 republikových titulů nám ale stále dokazuje, že věk je jen číslo.

Atletické začátky
Na základní škole ji v tělocviku bavilo běhání a i díky tomu byla vybrána na své první školní závody, které hned vyhrála. Tehdy jí na stadionu oslovili trenéři Jindřich Vacík a Líba Machalická s nabídkou, jestli by nechtěla začít dělat atletiku. V počátcích běhala střední tratě (800 m, 1500 m), v juniorské kategorii pak přešla na vzdálenost 3000 m a postupně se vypracovala až na ty nejdelší atletické vzdálenosti (5000 m, 10000 m, půlmaraton a maraton).

Osobní rekordy:
5 000m – 16:03.98 min
10 000m (dráha) – 33:58.20 min
Půlmaraton – 1:13:03 min
Maraton – 2:39:20 min

(Petra Kamínková, foto - Jaroslav Polák)
(Petra Kamínková, foto - Jaroslav Polák)

I přes všechny své úspěchy se Petra Kamínková nikdy neživila pouze běháním. Vždy atletiku kombinovala s běžnou prací na benzínce, či obchodováním se sypanými čaji. Od roku 2002 provozují společně se svým manželem Liborem hospůdku a penzion "U Kameňa" na Svatém Kopečku. Spojení běžné pracovní doby s vrcholnou běžeckou přípravou zní v dnešní době spíše jako sci-fi. Obzvlášť když se pravidelně dokážete prosazovat i po čtyřicítce.

Posledním závodem, který Petra prozatím absolvovala, je Olomoucký půlmaraton. Ten je, jak sama říká, její srdcovou záležitostí a svou pravidelnou účastí si získala mnoho fanoušků a to nejen na Olomoucku. Určitě není pochyb, že i díky ní je tento podnik každým rokem žádanější. Pravidelně se také účastní závodů pod záštitou LIGA 100 Olomouc, kde zpravidla ve veteránských kategorií nemá konkurenci.

(Petra Kamínková, Foto - Zdenek Krchák)
(Petra Kamínková, Foto - Zdenek Krchák)

Olympijský sen
I přes všechny úspěchy zůstal jeden sen nenaplněný. Petra se o limit pokoušela třikrát. Poprvé měla splněný mírnější B limit na letní olympijské hry v Athénách. Do Řecka nicméně odcestovala Anna Pichrtová, která díky uzavření sňatku změnila občanství ze slovenského na české. Tento smolný moment mohla vyvážit svou účastí na dalších olympijských hrách v roce 2008 v Pekingu. Bohužel se ve své vrcholné formě zranila v přípravě a o čtyři roky později jí opět zastavily zdravotní problémy.

Petra Kamínková opakovaně mluví o běhání a atletice jako o životním stylu. Téměř každý den vybíhá do lesa, aby si jejími slovy „odpočinula a byla v pěkném prostředí“. 

Za Atletický klub Olomouc přejeme spoustu dalších šťastných naběhaných kilometrů, osobních úspěchů a hlavně pevné zdraví.