402_20260623_154924.jpg

Skvělá umístění pro oba naše týmy v extralize mužů a žen + dva národní rekordy dorostence Adama Koláře

Výborné čtvrté místo žen a šesté místo mužů v konečném pořadí letošní extraligy. Adam Kolář zaběhl nové rekordy ČR v bězích na 100 m a 200 m a na obou tratích se nominoval na ME U18 v italském Rieti. Tyto časy jsou i novými oddílovými rekordy dorostenců a juniorů. Jiří Novotný zaběhl nový oddílový rekord na 200 m mužů.

     Oči všech fanoušků olomoucké atletiky byly v neděli 21.6. upřeny do Plzně, kde se uskutečnilo 2. kolo extraligy a naše ženy a dívky na něm hájily svůj náskok z prvního kola, ve kterém cca před měsícem dokázaly zvítězit. A i když to nakonec nedopadlo a holky v součtu obou kol skončily čtvrté, jedná se o obrovský úspěch naší olomoucké atletiky a všechny co se na něm podílely si zaslouží náš obdiv. Jak to celé probíhalo? První se na start postavila trojice našich vytrvalkyň Hana Skácelová, Tereza Havlíčková a Agáta Karczubová. Běh na 5000 m byl kvůli očekávaným vedrům odstartován už v 8:55, naše trojka bojovala, ale body dokázala vybojovat jen prvně jmenovaná za pěkné 5. místo časem 17:39.36 min. V 11:10 byly zahájeny dvě technické disciplíny a v obou jsme měly své želízka v ohni. V tyčce to byly dvě posily z našeho Béčka Alžběta Švastalová a Michaela Pálková. Startovalo dvanáct dívek a tabulkově jsme měli obsadit 10. a 12. místo a tak se i stalo. Co však překvapilo, že si dívky prohodily pořadí a tou lepší byla tentokrát Míša, která si skočila nový osobní rekord 355 cm. Bětka zaplatila nováčkovskou daň a asi už nikdy v životě nezapomene na špunt do tyčky. I v hodu kladivem nastoupily dvě naše závodnice, obě předvedly svůj letošní nejlepší výkon a pro lepší z nich Elišku Večeřovou to bylo i kariérní maximum - 45.46 m, které jí vyneslo 11. místo. Jen o místo níže skončila Martina Mazurová, která hodila 44.60 m. Mezitím se na dráze na cílové rovince prostřídaly překážkářky se sprinterkami a zatímco pro sprinterky to byl jen rozběh, Pavla Kvasničková s Eliškou Zelovou bojovaly přímo o body. Pavla si zaběhla na 100 mpř skvělý osobák 12.94 s (w -1.0 m/s) a nenašla přemožitelku. Eliška pak o pár minut později zaběhla svůj letošní nejlepší čas 15.16 s (w -1.8 m/s) a urvala jeden bod za 12. místo. Na nejkratším sprintu jsme měli 5 atletek a dále postoupily 3 z nich, do finále A cca 45 minut po vítězných překážkách Pavla Kvasničková a do finále B pak Ivana Králová a Ema Bendová. Pro Sofii Chiaru Delprete a Aileen Kaňkovskou byla tentokrát konkurence nad jejich síly. Smůlu jsme si vybrali na půlce, jmenovitě Adéla Zdražilová, která se ocitla po cca 150 m na zemi, když si při pokusu o oběhnutí soupeřky brnkla o její nohu a i když do cíle doběhla, byl z toho pomalejší čas, než jaký chtěla – 2:17.51 min a v součtu obou běhů pak 11. místo. Hned za ní se ve výsledkové listině seřadily, třetí posila z Béčka Veronika Němečková, která tak časem 2:20.60 min také vybojovala extraligový bod a Klára Fendrychová, jíž už její čas 2:21.48 min na body nestačil. Až do posledního pokusu v soutěži koulařek vedla svým letošním nejlepším výkonem 16.03 m naše Martina Mazurová, nakonec skončila druhá a připsala tak díky bonifikaci za výkon 13 bodů. Eliška Večeřová se po dvou nezdarech zachránila třetím pokusem o délce 13.50 m, v dalších pokusech se už posunout nedokázala a skončila šestá. Na 400 m jsme nikoho neměli, v dálce byly dva body od Michaely Pálkové za větrný výkon 531 cm nad plán, ale finále 100 m slibovalo přinést větší počet bodů. A také ano, Pavla Kvasničková vyhrála finále A ve svém novém osobáku 11.38 s (w +1.3 m/s) a ve finále B (w +1.1 m/s) zvítězila Ema Bendová za 11.65 s před Ivanou Královou, která si časem 11.79 s zaběhla také nový osobní rekord. Ve výšce jsme vyšli naprázdno, když základ 160 cm byl nad síly Bereniky Mikulkové. Nejpočetnější naši účast ve vrhačských disciplínách jsme měli v disku, ale na body se dokázala prosadit jen sedmá Martina Mazurová – 47.35 m. Ostatní vrhačky se seřadily za sebou od 14. místa dále v pořadí Karolína Morbitzerová – 40.83 m, Barbora Héžová – 39.63 m a Eliška Večeřová – 35.11 m. 400 mpř s pouhými 10ti závodnicemi a z toho třemi od nás slibovalo další bodový přísun a ten i přišel. Škoda jen pádu velmi rychle běžící Martiny Segečové, mohlo to být ještě lepší. Takto brala za čas 65.72 s 3 body za 10. místo. Adéla Zdražilová skončila třetí časem 61.02 s a také páté místo Elišky Zelové – 62.07 s je třeba považovat za úspěch. Na stýplu žen se představilo do soutěže devět závodnic, Nicol Mikulková svým letošním nejlepším časem 13:31.94 min nechala jednu z nich za sebou a obsadila tak 8. místo. Na 200 m si hned 6 sprinterek připsalo plus 2 body za rychlý čas a nás potěšilo, že tři z nich měly na sobě olomoucký dres. Třetí skončila, opět v osobáku 23.34 s Pavla Kvasničková, čtvrtá Johanka Šafářová ve svém letošním nejlepším čase pod otevřeným nebem 23.50 s, šestá v novém osobáku 23.60 s Ivana Králová a sedmá časem 23.79 s Ema Bendová. Všem čtyřem foukal do zad vítr o síle povolených + 0.7 m/s. Ve třetím běhu se představila také Aileen Kaňkovská a i když na body ani tentokrát nedosáhla, zaběhla si svůj letošní nejlepší čas na venkovní dráze – 25.33 s. Ještě v tuto chvíli se naše ženy pohybovaly blízko medailových umístění, ale měly přijít další dvě disciplíny bez naší účasti (trojskok a oštěp) a tak se naše medailové sny začaly vytrácet. Holky však dál bojovaly, na 1500 m si zaběhly nové osobní rekordy jak osmá Anna Brožová – 4:32.16 min, tak i třináctá Hana Skácelová – 4:38.21 min, která tak splnila svůj slib po pondělním MČR na 10000 m, že na extralize zaběhne osobák. Řekl bych, že tehdy myslela, že to bude na 5000 m a i ji samotnou překvapilo, jak se dá běhat 1500 m s pětkou v nohách a do konce sezóny si svůj osobák na ní ještě hodně vylepší. V závěrečných štafetách jsme měli vždy dvě sestavy. Na té kratší dokončila Pavla Kvasničková svůj fenomenální výkon, když byla součástí vítězné štafety Kvasničková, Šafářová, Králová, Bendová, která vyhrála v čase 45.19 s, což vyneslo týmu dvoubodovou bonifikaci. Pavla ji tak získala při všech čtyřech disciplínách, které absolvovala na tomto kole a její bodový zisk na tomto kole byl 45.75 bodů !!! Velká škoda, že si naše druhá štafeta na 4x100 m Švastalová, Segečová, Kaňkovská, Delprete nepředala, když jen doběhnutí bylo bez ohledu na čas za 5 bodů. Na dlouhé štafetě viděly cíl obě naše sestavy, ta rychlejší Zelová, Brožová, Zdražilová, Segečová byla celkově čtvrtá v čase 3:50.88 min a naše druhá sestava Mikulková B., Fendrychová, Skácelová, Němečková doběhla osmá časem 4:09.52 min.

     Skvěle si počínali i naši pánové. Ti měli svůj start později, protože vytrvalce schopné bodovat na extralize nemáme a tak úvod obstarala trojice našich kladivářů Martin Vajda, Martin Ponížil a Matouš Němec. Na body se z nich dokázal prosadit jen prvně jmenovaný, který hodil 64.96 m a skončil pátý. Martin Ponížil obsadil hodem 35.99 m 13. místo a Matouš Němec si připsal tři křížky. Oběma našim dálkařům 7 metrů tentokrát odolalo, ale v prořídlém startovním poli se i tak oba dostali do finále a obsadili 5. místo – Vojtěch Herinek za 693 cm (w + 0.1 m/s) respektive 7. místo Petr Sedlář za 673 cm (w +1.2 m/s). Solidní body přinesly vysoké ploty za třetí místo Petera Dávida – 14.00 s (w +1.5 m/s) a deváté Štěpána Daňka, který si časem 14.70 s (w -1.6 m/s) vytvořil nový osobák. Třetí místo přidal ve výšce i Adam Tomášek skokem přes laťku ve výši 209 cm. A to už se začaly dít velké věci na sprinterských tratích. Z rozběhu na 100 m postoupil do finále B Peter Dávid a hned tři naši borci Ján Volko, Adam Kolář a Filip Vojáček pak postoupili do finále A. Čas Adama Koláře – 10.72 s byl v tu chvíli novým oddílovým rekordem dorostenců a to ještě nebylo zdaleka vše. Mezitím si to ovšem rozdali o body diskaři a i tentokrát z našich borců bodoval pouze Martin Vajda, když hodil 42.01 m a skončil desátý, Martin Ponížil i tentokrát obsadil třinácté, první nebodující místo, když hodil 38.00 m. Půlkaři využili méně početné startovní pole k zisku solidních umístění, Štěpán Polách v novém osobním rekordu 1:54.12 min doběhl pátý a Tobiáš Toman časem 1:58.34 min skončil devátý. Solidních 5 bodů si za 8. místo v pěkném čase 49.31 s připsal Jakub Kratochvil na čtvrtce. A po jejím konci se už chystali sprinteři na 100m finále A+B. Peter Dávid v béčku vybojoval celkově 9. místo a ve finále A to poprvé bouchlo. Za naším Jánem Volkem – 10.24 s, si pro letošní prvenství v českých tabulkách doběhl Dan Kováč z Dukly Praha – 10.30 s a hned za nimi v neuvěřitelném zlepšení času z rozběhu až na 10.45 s Adam Kolář a tento čas byl nejen novým oddílovým rekordem dorostu, ale také juniorské oddílové maximum, český národní rekord dorostenců o 0.03 s a splněný limit na ME U18 do italského Rieti. Osobní rekord si vylepšil i druhý olomoucký dorostenec ve finále stovky Filip Vojáček – 10.72 s, když mu i všem jeho soupeřům ve finále A foukal do zad vítr o povolené síle 1.5 m/s. Na 400 mpř jsme měli pouze jednoho zástupce a Štěpán Daněk vybojoval časem 54.15 s deváté místo. Martin Mlčoch přidal tentokrát v tyči 7. místo za 500 cm, což je vzhledem k fyzické zátěži na adaptačním týdnu na VŠ těsně před tímto závodem malý zázrak. V trojskoku vrátil Petr Sedlář porážku z dálky Vojtěchu Herinkovi a obsadil krásné 3. místo – 14.32 m (w +0.2 m/s). Vojtu může těšit nejen 6. místo, ale také další přiblížení se 14ti metrům, ke kterým mu nyní chybí už jen 14 cm. Zkušení počtáři už ví, že skočil 13.86 m (w +0.0 m/s). Stýplaři chybí, přitom v tomto horku osvěžení přišlo vhod, takže bez bodu. Něco málo jsme zásluhou Vojtěcha Herinka, který byl osmý – 58.61 m, vybojovali v oštěpu a oči většiny diváků už začaly sledovat protilehlou rovinku a start 200 m. Nejlepší letošní výkon v ČR 20.65 s od Ondřeje Macíka z Dukly Praha nás až tolik nezajímal, letošní osobák našeho druhého Jána Volka za 20.85 s a k tomu 5. místo Jiřího Novotného v novém oddílovém rekordu mužů 21.19 s však vyvolalo v našem táboře euforii. Ve druhém běhu byl však na startu také čerstvý národní rekordman na 100 m. Zazní startovní výstřel a po 21.20 s je z národního rekordmana dvojitý národní rekordman, dvojitý limitář do Rieti a k tomu také oddílový dorostenecký a juniorský rekordman. A jen o 0.01 s za čerstvým mužským oddílovým rekordem Jirky Novotného z předešlého běhu. Pokud si porovnáme startovní reakce obou našich atletů, tak Jirka ji měl o 0.026 s rychlejší a tam je důvod proč je rekord zatím jeho. Bude to tak i po tomto víkendu, kdy se u nás v Olomoucí koná MČR dorostu a juniorských kategorií? Ve stínu těchto titánů si doběhl Jakub Kratochvíl pro 17. místo v čase 22.59 s. Ve všech bězích na 200 m byl vítr v normě.

     V běhu na 1500 m nás reprezentoval Felipe Flores a i po tomto závodě čeká dál na prolomení 4 minutové hranice, tentokrát mu jeho čas 4:08.25 stačil na zisk 1 bodu za 12. místo. Ve vrhu koulí protrhl Martin Ponížil šňůru 13tých míst a skončil v ní desátý v letošním osobáku 15.71 m, Martin Vajda vrhnul 13.97 m a obsadil 12. místo. Na krátké štafetě si dokážeme poradit i s absencí Jiřího Novotného, který běží mimo soutěž v reprezentačním výběru a v sestavě Vojáček, Kolář, Daněk Volko vítězíme v čase 41.08 s. Ve štafetě 4x400 m Kratochvíl, Polách, Toman, Herinek obsazujeme časem 3:27.94 min 7. místo a celkově končíme v tomto kole stejně jako v tom prvním na 6. místě a tato krásná pozice nám patří i v součtu obou kol.

     Děkujeme všem za skvělou reprezentaci našeho oddílu, gratulujeme všem k novým osobním rekordům. Speciální gratulace pak patří tréninkové skupině Jiřího Novotného za to, co všechno minulý víkend dokázali. Jsou prostě dny, kdy to toho trenéra tak nějak víc baví. A ještě jedna gratulace vám všem, co jste to dočetli až sem, protože to je také skvělý výkon. 

Kompletní výsledky: ČESKÝ ATLETICKÝ SVAZ | Výsledky