Skvělé vystoupení našich družstev na MČR mužů a žen

Olomoucká družstva mužů a žen za sebou mají vrchol sezóny v podobě mistrovství České republiky. Mistrovský závod letos hostil Hodonín v termínu 2. - 3. září 2023 a olomoučtí závodníci se zde mezi českou elitou rozhodně neztratili. Ženské družstvo obsadilo deváté místo a muži si výborným sedmým místem vybojovali nárok na start v extralize 2024.

Obhájci prvenství z pražských klubů postavili ty nejlepší atlety a to i ve světovém měřítku. K vidění tak byla spousta hvězd v čele s Radkem Juškou, Tomášem Staňkem, Barborou Špotákovou nebo Filipem Sasínkem. Velkým lákadlem byla především nedávná zlatá medailistka z mistrovství světa v hodu oštěpem Haruka Kitaguchiová závodící v Kladenských barvách. Ukořistit body v této nabité konkurenci byl obdivuhodný výkon.

V mužském olomouckém družstvu se nejvíce dařilo Patriku Dömötörovi, který vybojoval celkem devatenáct bodů. V běhu na 400 m překážek doběhl na čtvrtém místě v čase 51.00 s a na stejné trati bez překážek dosáhl na pátou příčku za čas 47.46 s. Čtrnáct cenných bodů získal vrhač Jakub Héža. Ten obsadil pátou příčku ve vrhu koulí za výkon 17.20 m a bojoval také v hodu diskem, kde pokusem dlouhým 50.46 m obsadil sedmou příčku. Ve stejné disciplíně jsme měli i dalšího vrhače Jana Svozila, který v osobním rekordu 52.83 m obsadil skvělou pátou příčku. Ve výborném světle se představili i sprinteři. Benjamin Jakob se společně s Filipem Federičem probojovali do finále stometrového sprintu. Jakob obsadil pátou příčku časem 10.86 s a Federič šestou příčku časem 10.99 s. Jakob přidal ještě sedmou příčku na dvojnásobné trati a se čtrnácti body se stal třetím nejlépe bodujícím členem družstva. Výborný výkon podal také výškař Adam Tomášek, který si dokázal vylepšit osobní rekord až na 213 cm a touto výškou obsadil třetí místo. Bronzovou příčku obsadila i štafeta na 4x100 m ve složení Novotný J., Brychta K., Jakob B., Federič F. časem 41.95 s. Za zmínku stojí také čtvrté místo Jiřího Novotného v tyči za výkon 476 cm. Olomoučtí muži nakonec obsadili sedmou příčku se celkovým ziskem 120 bodů. Titul obhájila TJ Dukla Praha.

Jádro olomouckého družstva žen tvořila opět vrhačská sekce v čele s Martinou Mazurovou. Ta dokázala ovládnou soutěž koulařek za výkon 15.36 m. V disku přidala ještě sedmou příčku za výkon 43.75 m a s celkovými devatenácti body byla nejlépe bodující členkou. Blanka Tomášková absolvovala vrhačský trojboj. Nejlépe se jí dařilo v kladivu, které poslala do vzdálenosti 52.92 m a obsadila pátou příčku. Dvě desátá místa pak přidala v disku (41.95 m) a v kouli (11.97 m). Celkem se Blance podařilo nasbírat solidních čtrnáct bodů. Sprinterská sekce také ukázala své kvality. Delia Farajpour obsadila na stometrovém sprintu pátou příčku. Sedmá na dvousetmetrovém úseku skončila Johanka Šafářová s časem 25.26 s. Cenné body sbírala také sprinterská štafeta na 4x100 m ve složení Horáková S., Nollová K., Delprete S., Šafářová J., která obsadila devátou příčku za čas 48.63 s. Hana Skácelová si v běhu na 5000 m doběhla pro skvělý osobní rekord a čtyři body za své umístění. Čas 19:01.20 min stačil na devátou příčku. Olomoucké ženy obsadili celkové deváté místo. I v ženské soutěži se konala obhajoba titulu a to družstva USK Praha.

Všem závodníkům děkujeme za skvělou reprezentaci olomoucké atletiky mezi republikovou elitou a blahopřejeme k předvedeným výkonům.