Starší žactvo bojovalo v Praze na MČR družstev

V sobotu 30. září 2023 se v Praze na Děkance konalo mistrovství České republiky starších žáků a žákyň. Tentokrát se sice nepodařilo vybojovat medaile, ale pro olomoucká družstva byl již samotný postup na tento šampionát velkým úspěchem.

V kategorii starších žáků zvítězil kladenský atletický klub se 278,50 body. Za ním se umístily Pardubice se ziskem 162,50 body a třetí místo brala Opava za 156 bodů. Atletický klub Olomouc se umístil se 125 body na pěkném osmém místě.

Filip Mandák si v běhu na 60 m vytvořil nový osobní rekord, když proběhl cílem v čase 7.21 s a celou disciplínu tak ovládl. Svou nabitou formu prodal i ve sprintu na 150 m, kde si rovněž vytvořil osobní rekord. Trať prolétl za čas 17.18 s a umístil se na třetím místě. Celkem vybojoval třiadvacet bodů a stal se nejlépe bodujícím členem družstva. Ani překážkář Sebastian Vacík se nenechal v republikové konkurenci zastrašit a vytvořil si nový osobní rekord v disciplíně 200 m překážek, kde zaběhl čas 27.47 s umístil se na třetím místě. Závodil také na krátkých překážkách, kde dopadl dokonce ještě lépe. 100 m překážek měl za 13.83 s a bylo z toho druhé místo a celkem jednadvacet bodů do týmové kasy. Třetím nejlépe bodujícím se stal skokan Jan Bareš. Ten sbíral poctivě body jak ve skoku vysokém, tak v dálce. Ve výšce bral za 165 cm dělené páté místo a v dálce za 566 cm místo šesté. Celkem vybojoval čtrnáct bodů. Třetí místo v koulařském sektoru a nový osobák zaznamenal Jiří Esterka, když poslal náčiní do vzdálenosti 12.27 m. Na závěr závodu se stala olomoucká krátká štafeta nejrychlejší na šampionátu, když za čas 27.61 brala ve složení Jurečka A., Mandák F., Vacík S., Bednařík V. vítězství a plný počet bodů z této disciplíny.

Družstvo dívek bylo bohužel značně oslabené. Na bojovnosti a chuti závodit to ale dívkám neubralo a bylo z toho celkové deváté místo. Vítězství brala Slávie s 230 body na kontě před Zlínem a třetím sportovním klubem Jeseniova.
Nejlépe bodujíci členkou olomouckého družstva se stal Klára Zvonečková, která si v diskařském sektoru hodila osobák, který tak momentálně činí 34.79 m. Výborně jí se svými body sekundovala Nela Pávková ve skoku vysokém, kde se ji podařilo překonat laťku ve výšce 153 cm a bylo z toho čtvrté místo. Aileen Kaňkovská závodila v běhu na 150 m, kde si doběhla pro šestou příčku v novém osobním rekordu 19.10 s.

Spoustu olomouckých závodníku využilo atmosféru velkého šampionátu a vytvořili si alespoň nové osobní rekordy, ke kterým gratulujeme a všem děkujeme za vzornou reprezentaci Atletického klubu Olomouc.