Vánoční vrhačský mítink

V sobotu se v olomoucké hale konal tradiční vrhačský mítink a jako vždy s příjemnou vánoční atmosférou. Závod začal již v dopoledních hodinách soutěžemi handicapovaných atletů. Ti se na letošní ročník sjeli opravdu ve velkém počtu a byl k vidění také národní rekord. Odpoledne se v koulařském kruhu postupně prostřídaly všechny kategorie. Letošní startovní pole bylo velmi nabité, a to i díky Jakubovi Héžovi, který si organizaci závodu vzal i v letošním roce pod svá křídla.

Jako první musíme zmínit národní rekord ve vrhu koulí stojících mužů. Postaral se o něj Martin Adamčík z atletického klubu Bez Bariér Pardubice. V letošní sezóně tento atlet překonal již osmkrát český rekord, který nyní v kategorii F63 má hodnotu 10.79 m. Ve stejném sektoru závodil i domácí Jaroslav Stránský, který obsadil stříbrnou pozici za výkon 8.43 m. U stojících starších hochů dosáhl na zlato v hodu raketkou Dominik Churý za hod dlouhý 18 m. Chlapce stojící mladší zase ovládl Martin Přichystal.

Olomoucké ženy v hodu kuželkou obsadily zlato a bronz. Na nejvyšší pozici dosáhla Adéla Sekyrová za výkon 8.53 m a bronz získala Eva Kvapilová hodem dlouhým 1.67 m. U mužů ve stejné disciplíně bral zlato Michal Koutný za 6.43 m. Zajímavý a vyrovnaný závod se odehrál ve vrhu koulí sedících. Nakonec zde na nejvyšší pozici dosáhl Dušan Ščambura, který poslal kouli do vzdálenosti 7.97 m. Druhou pozici obsadil Michal Rotter za výkon 6.74 m a třetí byl Lukáš Studený za 6.36 m.

V mladších žákyních obsadila nejvyšší příčku talentovaná vrhačka Aneta Eva Hockaday, která poslala dvoukilovou kouli do vzdálenosti 11.75 m. Aneta si vyzkoušela i soutěž se staršími žákyněmi s těžší koulí, kde obsadila páté místo. Ve stejné kategorii obsadila druhou pozici Magdaléna Slováčková za výkon 12.15 m. Na třetím místě skončila rovněž olomoucká závodnice Klára zvonečková (11.49 m). V soutěži starších žáků vybojoval první místo Filip Kappel za výkon 15.89 m. Druhý skončil Jiří Josef Fiurášek. Ten poslal čtyřkilovou kouli do vzdálenosti 11.62 m. V kategorii juniorek se do koulařského kruhu postavila i Martina Mazurová a svedla napínavý souboj se slovenskou závodnicí Monikou Marjovou. Slovenská závodnice měla navrch po většinu soutěže, ale Martina v páté sérii zatáhla a dokázala soupeřku přehodit o šest centimetrů. Vítězkou se tedy stala Martina Mazurová za 14.25 m před Monikou Marjovou (14.19 m).

V mužské kategorii se kromě vrhačů specialistů postavili i sváteční vrhači jako oštěpař Lukáš střelecký, překážkář Jindřich Večeřa nebo dálkař Jaroslav Vychodil. Celá soutěž se tak nesla v příjemné uvolněné atmosféře. Olomoucký prapor držel nejvýše především Martin Ponížil, který poslal náčiní do vzdálenosti 14.49 m a obsadil konečné třetí místo. Vítězství v elitní kategorii bral královehradecký Petr Plašil za 16.41 před druhým slovenským závodníkem Samuelem Kováčem, který hodil 15.68 m. Za zmínku stojí také výkon veteránského závodníka Milana Adámka, který čtyřkilovou kouli poslal do vzdálenosti 8.98 m. V kategorii žen vytvořila nový rekord mítinku obhájkyně loňského prvenství Katrin Brzyszkowská z SSK Vítkovice, když kouli vrhla do vzdálenosti 16.52 m.

Gratulujeme všem závodníkům ke skvělým výkonům, děkujeme za skvělou atmosféru a budeme se těšit zase příští rok.