Zlaté družstvo mladších žákyň, hoši skončili druzí

V rámci třetího kola krajského přeboru družstev se uskutečnil i krajský přebor jednotlivců. Napříč disciplínami mladší žactvo posbíralo celkem 25 medailí. Dívky v soutěži družstev vyhrály, hoši skončili druzí. Obě družstva postupují do semifinálových bojů mistrovství Moravy a Slezska družstev.

O zlaté medaile z krajského přeboru z individuálních disciplín se postaraly pouze dívky. Hned dvě zlaté medaile pověsila na krk Gabriela Sovová. Běh na 60 m prolétla v čase 8.83 s a běh na 150 m v čase 19.86 s. Ke dvěma zlatým medailím přidala ještě stříbro ze sektoru výšky za výkon 141 cm. Běh na 150 m byl kompletně v barvách atletického klubu Olomouc. Na prvních třech místech totiž doběhly tři olomoucké závodnice. Za Gabrielou se na druhé pozici umístila Nella Kňávová v čase 20.99 s a třetí místo obsadila Anna Nováková s časem 21.04 s. Anna se postarala i o další zlatou příčku v disciplíně 800 m, kde zvítězila časem 2:34.41. Sekundovala ji na stejné trati Barbora Crhonková, která doběhla na místě druhém v čase 2:40.67. Dvě zlaté medaile si odvezla i Veronika Němečková v netradiční kombinaci disciplín. Skok vysoký vyhrála v novém osobním rekordu 144 cm a v běhu na 1500 m zaznamenala čas 5:43.45. Ester Bednaříková obsadila první příčku v běhu přes překážky. 60 m př. absolvovala v čase 10.37 s. V koulařském sektoru bojovala Aneta Eva Hockaday, která si každým závodem vylepšuje svůj osobní rekord. Nyní pokořila hranici dvanácti metrů a výkonem 12.19 si zajistila titul krajského přeborníka. Zlato si na krk pověsila i Nikola Polesová, která hodila kriketovým míčkem do vzdálenosti 41.51 m, čímž si vytvořila i nový osobní rekord. Olomoucké štafety jdou tradičně velmi úspěšné a to potvrdili i mladší žáci. 4x60 m ve složení Esterka, Hansgut, Kotyza, Krobot doběhla na prvním mstě v čase 34.20 s. Rovněž na prvním místě doběhla v čase 33.28 s i štafeta dívek ve složení Bednaříková, Fendrychová, Kňávová, Švastalová. Dlouhou štafetu na 4x300 m dokázaly ovládnout chlapci Kňáva, Pavlíček, Vaněk, Kaláb v čase 3:24.05. Svoji dlouhou štafetu mělo i družstvo dívek. Crhonková, Frnková, Holnová a Krňávková doběhly na stříbrné pozici v čase 3:25.54. Dále jsme zaznamenali celkem sedm stříbrných a sedm třetích míst. Přehled medailistů naleznete v tabulce níže.

Družstvu mladších žákyň svými body nejvíce přispěla Gabriela Sovová, která po vítězstvích na šedesát a stopadesát metrů přidala ještě druhé místo ve skoku vysokém a zaznamenala celkem sedmatřicet bodů. Veronika Němečková se ziskem třiatřiceti bodů za Gabčou o moc nezaostala. Třetí nejlépe bodující členkou se stala Nikola Polesová, která po vítězstvích v kriketu sbírala body ještě v hodu oštěpem a skoku vysokém. Nakonec pro tým vybojovala šestadvacet bodů. Dívky mají opravdu silné družstvo, které válcovalo konkurenci na každém kole o více než 100 bodů. Nebylo proto překvapení, že družstvo mladších žákyň s přehledem zvítězilo v krajském přeboru družstev.

V kategorii mladších žáků zase soutěži dominovali atleti z Prostějova. Žáci tak sváděli boj především se třetím Šumperkem, který nechtěli pustit před sebe. Nejvíce bodů pro tým získal Radek Mazur, který se umístil v běhu na 60 m na třetím místě v osobním rekordu 8.60 s. Přidal ještě čtvrté místo z překážek a páté místo z dálky. Celkem tak získal sedmadvacet bodů. Dominik Krátký bodoval v běhu na 800 m, kde skončil třetí za výkon 2:39.85. Body pak sbíral body ještě za páté místo na překážkách a za osmé místo ve skoku dalekém. Celkem vybojoval třiadvacet bodů. Felix Němec nezaznamenal medailové umístění, přesto se stal třetím nejlépe bodujícím členem chlapeckého družstva. Nejvíce se mu dařilo ve skoku vysokém kde bral za výkon 142 cm čtvrté místo. Společně se sedmi body z dálky a dvěma body z běhu na 150 m posbíral celkem osmnáct bodů pro družstvo. Žákům se nakonec podařilo udržet Šumperk za sebou a skončili na celkovém druhém místě.

Obě olomoucká družstva postupují do semifinálových bojů mistrovství Moravy a Slezska, které proběhne 16. září 2023 na domácí půdě. Prvních pět družstev z tohoto závodu postoupí do finále. Všem medailistům gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci Atletického klubu Olomouc.